Çocuğunuza Öğretmeniz Gereken 7 Alışkanlık

Çocuğunuza Öğretmeniz Gereken 7 Alışkanlık

ÇOCUĞUNUZA ÖĞRETMENİZ GEREKEN 7 ALIŞKANLIK

Eminim ki çocuklarınıza pek çok iyi alışkanlık kazandırmak istersiniz, fakat bunu yapmanın en iyi yolu nedir? Bunu yapmanın en iyi yolu onlara rol model olmaktır. Çocuklar gördüğünü öğrenmeye meyillidir bu yüzden de onlara iyi birer örnek olmak önemlidir. Bazen bu da işe yaramayabilir, fakat çocuklar genellikle ebeveynlerinin hareketlerini örnek alırlar. O yüzden davranışlarınıza dikkat edin ve çocuklara aşağıdaki alışkanlıkları kazandırdığınızdan emin olun.

Terbiye
Çocuğunuza öğretmeniz gereken ilk şey iyi bir terbiyedir. Etrafınıza bir göz attığınızda sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de terbiye eksikliği olduğunu gözlemleyeceksiniz. Ve asıl sorun da bu noktada başlıyor. Çocuklar etrafında ne görüyorsa onu öğrenirler bu yüzden de terbiyeli bir ortamda olmalarını sağlamanız gerekir. “lütfen” ve “teşekkürler” gibi cümleleri sürekli kullanmayı ihmal etmeyin. Böylelikle çocuğunuzun da kibar bir yetişkin olduğunu göreceksiniz.

Kibarlık

Çocuklarıma herkese kibar davranmaları gerektiğin söylerdim. Fakat insanlara kötü konuşup çocuklarıma da insanlara karşı kibar olmalarını söylersem kibarlığı onlara öğretemem. Bunun yerine bazı insanları sevmeyebileceğimizi fakat onlara karşı da kibar davranmamız gerektiğini davranışlarımla göstermeliyim. Çünkü bize de böyle yapılmasını isteriz.

Hijyen

Çoğu aile çocuklara hijyeni öğretmenin ne kadar zor olduğunu bilir. Çocuğunuza dişlerini fırçalaması ya da duş alması gerektiğini öğretmek zaman alabilir, buna hazırlıklı olmalısınız. Onlara saçlarını taraması ve yüzünü yıkaması gerektiğini de öğrettiğinizde günlük hijyen rutinini edinmelerini sağlamış olursunuz.

Sağlıklı Besinler

Son zamanlarda çocuk sağlığı ile ilgili problemler sık sık gündemdedir, özellikle de obezite konusunda. Elbette çocuğunuzun sağlıklı olmasını istersiniz, bu yüzden de sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmelerini sağlamalısınız. Cips ve hamburger yerine doğal yiyecekler yediğinizden emin olun. Bu hiçbir zaman bunları yemeyeceğiniz anlamına gelmez ama çocuğunuzun da ne sıklıkla yiyebileceğini doğru anladığından emin olun. Yiyeceklerinizi seçerken dikkat edin, çocuğunuzun da bu yoldan devam eder.

Spor

Egzersiz yapmayı sevmiyorsanız çocuğunuzun spora gitmesini beklemeyin. Size birlikte yapabileceğiniz birkaç tavsiye verebilirim. Böylelikle hem çocuğunuzla daha çok vakit geçirir hem de sağlıklı yaşam yollarını öğretmiş olursunuz. Harika olmaz mı? Çocuğunuzla basketbol, futbol gibi aktif oyunlar oynayabilir ya da bazı rutin egzersizler yapabilirsiniz. Zorla yaptırmayın, sadece izlemelerini sağlayın, eminim ki size katılacaklardır. Çocuklarınıza alışkanlık kazandırmanın yanında formda kalmanızı da sağlayacaktır.

Şefkat

Her insan kendisini önemseyen biri olduğunu bilmek ister. Çocuklarınıza şefkat duygusunu öğretmeniz onlara yaşam boyunca yardımcı olacaktır. Çocuklar anlaşılmayı bekler, böylelikle başkalarının ihtiyaçlarını ve yaptıklarını anlamayı da öğreneceklerdir. Çocuklarınızla konuşun, onlara neler hissettiklerini sorun ve empati yapmalarını isteyin. Onlara şefkat gösterirseniz yardıma ihtiyaç duyan birini gördüklerinde seve seve yardım etmek isteyeceklerdir.

Sorumluluk
Çocuklarınıza öğretmeniz gereken bir diğer önemli şey de sorumluluk duygusudur. Yaptıkları şeylerin sorumluluğunu almalarını istiyorsanız azar azar başlayıp yavaş yavaş ilerleyin. Örneğin onun kendi bulaşıklarının ve çamaşırlarının sorumluluğunu almasını istiyorsanız siz de kendinizinkiler ile ilgilenmelisiniz. Aynı şey iş için de geçerli. Ödevlerini yapmasını istemeden önce siz kendi ödevlerinizi yerine getirmiş olmalısınız. İyi bir örnek olarak onu yönlendirebilirsiniz.

 

.

.

.

.

 

Adana’da Kurumumuzda, toplam 14 Aile Danışmanı Çalışmaktadır.

Randevu almak için lütfen arayınız.

0322 234 9 234

0544 204 61 82