Çocuk Psikologu

Çocuk Psikologu

ADANA

ADANA ÇOCUK PSİKOLOGU

 

 

Anne karnına düştüğünü öğrendiğimiz hatta yıllarca onu beklediğimiz bebeklerimiz, çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımızdır. Çocuklarını her anne baba el bebek gül bebek büyütmek istese de, hayat şartları, tıbbi sorunlar gibi bir takım olumsuz nedenlerden dolayı çocuklarımız sorunlu bir ortamda büyüyebilir, sağlık açısından da bir takım sorunları olabilir. Çocukların gelişimlerinin kalitesi her zaman aileye bağlıdır. Bebeklik ve çocukluk döneminde çocukların kötü şartlarda yetiştirilmesinden doğan sağlık problemlerinin kalıcı olması, çocukların fizyolojik ve psikolojik durumunu kötü etkilerken, çocuğunuzu iyi şartlarda yetiştirmenize rağmen normal çocuklardan farklı çocuk davranışlarını sergileyen çocuklarınız için mutlaka çocuk psikologu ile görüşmeniz gerekmektedir.

Çocuk Psikologuna Ne zaman Gidilmeli ?

Her çocuğun psikolojik yardım alması gerekmez. Bir çocuğun psikolojik yardım almasını gerektirecek ince sınırlar vardır. Açıklamak gerekirse;

  • Kronik ve düzenli bir uykusuzluk, iştahsızlık, mutsuzluk hali

  • 2-3 haftadır agresifleşme, kırma ve çevresindekilere zarar verme

  • Sürekli ağlama, morarma ve inat huyları

  • Tırnak yeme, parmak emme, kardeş kıskançlığı
  • Alt ıslatma,
  • Söz dinlememe
  • gece korkusu, okul fobisi, ders çalışmama
  • Dikkat eksikliği ve odaklanma problemi
  • Aşırı hiperaktiflik, ve tehlike boyutlarında eylemler gibi davranışlar için çocuk psikologuna gitmelisiniz.

 

Ancak, bazı çocukların doğumundan beri var olan, özel öğrenme güçlükleri, down sendromu gibi ya da gelişimsel gecikmelerin neden olduğu hastalıklar mevcut ise, mutlaka ama mutlaka çocuğunuzun gelişimi için çocuk psikologlarından, çocuk psikoterapi merkezlerinden destek almanız gerekmektedir.

Çocukların gelişimsel ya da davranışsal bozuklukların haricinde diğer bir konu ise, çocukluktan ergenlik dönemine geçen bireylerin yaşadığı fiziksel ve duygusal değişimlerdir. Aileler, ergenlik dönemlerinde çocuklar ile sık sık çatışmakta, çocuğun iç dünyasında kapanmayan yaralar açılabilmektedir. Artık özgür olmak isteyen ve yetişkin olduğunu düşünen çoğu çocuklarımız, evi terk etmekte ve başlarına bir takım istenmeyen olaylar gelmektedir. Bu nedenle, Çocuklarınız ile iletişim probleminiz var, ve dizginleme konusunda başarısız kalıyorsanız, mutlaka sizler de çocuk psikologuna gitmelisiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özel Kariyer Polikliniği Aile Danışmanlık ve Aile Eğitim Merkezi olarak bizler, çocuklarımızın bebeklikten yetişkinliğe kadar olan süreç içerisinde yeterli ilgi ve sevgi görmediği, sorunlarını dile getiremediği ve sürekli baskılanmasının sonucu olarak, psikolojik rahatsızlıların ve kişisel içe kapanma durumları ile sık sık karşı karşıya gelmekteyiz. Bu konuda daha fazla detaylı bilgi almak ve danışmanlık hizmeti almak için, bizimle irtibata geçebilirsiniz.