Vajinusmus

Vajinusmus

 

 

Kadınlarda İlişkiye Girememe (VAJİNİSMUS)

-Varlığınıza ve probleminize saygı duyuyoruz!

 

Vajinismusu genel olarak tanımladığımız zaman fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin vermemesi, verememesi olarak tanımlıyoruz.

 

Vajina (kadın cinsel organı) ilişki sırasında penisin büyüklüğü yada küçüklüğüne göre kendini hazırlar. Cinsel birleşmenin durumuna bağlı olarak genişler.

 

Korku ve kaygı ile kadın erkeği  ve erlkeğin penisini vajen bölgesine yanaştırmazken, bazıları ise yanlızca vajen girişinde bu hisleri yaşarlar.

 

Vajinismusun oluş nedenleri kişilere göre farklılık gösterir.

 

Benim vajinam çok küçük olabilir veya çok dar bu yüzden ilişkiye giremiyorum diye bir kavram genelde yoktur. çünkü vajina esnektir ve doğumda bir çocuğun başını çıkaracak kadar genişleyebilir (ki bu yaklaşık 10 kat genişlemedir).

 

Korku ile kadının vücudunda ve vajen bölgesinde kasılmalar ve kilitlenmeler oluşur.Bu kasılmalar kadının kontrolü dışında oluşur. Vajinanın girişindeki kasların kasılmasının yanında tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku ve panik hali olur, ve kadın bacaklarını sıkıca kapatır.

 

Vajinusmuslu kadınların bazıları ise kızlık zarlarının çok kalın olduğuna ve bu yüzden ilişkiye giremediklerine inanırlar ve de eşlerini de inandırırlar, sorunun kızlık zarının ortadan kalkmasıyla çözüleceğine inanan çift bir kadın doğum uzmanına giderek ve anestezi ile bayıltılarak kızlık zarlarını ameliyatla açtırırlar, ama bu da çözüm getirmez ve bunun da işe yaramadığını gören çift iyice umutsuzluğa,  karamsarlığa kapılıp ilişkilerini yıpratmaya ve birbirlerini suçlamaya başlarlar.

 

Vajinusmus sorunu olan kadınların büyük çoğunluğu doktora muayene olamaz, tıpkı ilişkide olduğu gibi panik ve korkuya kapılır, bacaklarını kapatır ve ağlama krizine girerler. Bir kısmı rahatça muayene olabildikleri halde ilişkiye izin veremezler.

 

Bazen de sorunun ilaçlarla veya genel anestezi (bayılma) altında ilişkiye girmekle  çözüleceğine inanılır, uyutularak kaslarda gevşeme sağlanabilir ve hatta yanlış bir metod olarak vajinusmuslu kadınların genel anestezi ile uyutulup partnerleri ile cinsel ilişkiye girmeleri sağlanır ama bu sorunu çözeceğine daha da büyütebilir. Kadın uyanık olduğunda cinsel ilişkiden gene korkacaktır ve kocası ise daha evvel anestezi altında ilişki kurduğu karısına karşı zorlayıcı bir tutum izleyebilir. Bu da korkuyu arttırır. Ayrıca anestezi altında ilişkiye girilen kadın kendi kontrolü dışında bu tip bir ilişki yaşamaktan psikolojik olarak kötü etkilenebilmektedir.

 

Bu yaklaşımın nedenlerin bir tanesi vajinismusun   cinsel yaklaşım ,vajinaya giriş  sırasında vajenin etrafındaki kasların kasılması ve bundan dolayı cinsel ilişkiye girilememesi düşüncesidir.Bu tamamamen yanlıştır.

 

Gene bu düşünce tarzı ile son zamanlarda vajene botox uygulamaları yapılmış ve vajen kasının kasılması engellenmiştir.Gerçek vajinismuslularda bu yaklaşımda çözüm sağlamamaktadır.

 

Bu tip sıkıntılı kişilere sakinleştirici ilaç, antidepresan ilaç vermekle bu sorun çözülmez, aksine bu tip ilaçların bazılarının cinsel isteği azaltıcı etkisi vardır, böylece sorun çözülmediği gibi başka bir sorun olan cinsel isteksizlikte sıkıntıya eklenmiş olur.

 

Kas gevşeticiler veya alkol alıp sarhoş olup cinsel ilişkiye girme çabaları da hep hüzün ile sonuçlanır.

 

Çok kolay tedavi edilebilen bir sorun olan vajinusmus bu tip yanlış bilgi ve denemelerle büyür, büyür.

 

Kadında sıkıntı, gerginlik  başlar, kendisinde eksiklik olduğu duygusu ile suçluluk duymaya başlar, ümitsizlik ve karamsarlığa düşer.

 

Kadınların çoğunluğu bu durum karşısında gösterdiği tepkinin fazlalığını ve de gereksizliğini bilir, korkuya karşı verdiği tepkinin  aşırılığını mantıken bilmesi ve de bunun gereksizliğini kabul etmesi de bunu çözmeye yetmez ve bir iç karmaşa yaşar, ben eşimi seviyorum, onu istiyorum, kanunen benim eşim, ailem onu kabul ediyor, ben kabul ediyorum, peki neden bunu yapamıyorum gibi iç karmaşalar ve bunalımlar yaşayabilir.

 

Bazı kadınlarda cinsel isteklerinin olmadığı şeklinde düşünürler, ben ilişkiye arzu duymuyorum,duysam yapacağım ama içimden gelmiyor diye yakınırlar, bu da tamamiyle bir savunma sistemidir, insan canının yanacağından korktuğu veya zarar göreceğine inandığı veya inandırıldığı şeyi isteyebilir mi?

 

Bazen çözüm olarak  vurdum duymazlık yaşar ve beni seven beni böyle de sever illa cinsel ilişki mi yaşamak gerekir gibi bir takım savunma mekanizmaları geliştirerek kendisini rahatlatmaya çalışır, ama sorun hep vardır ve her gün büyür, bir gün eşlerin her ikisi de bunu taşıyamayacak hale gelir ve ilişki biter.

 

Erkekler başlangıçta çok ılımlı yaklaşırlar ilişkiye giremeyen eşlerine, bazen de anlayamama ve öfke ve kırılganlık hisleri arasında kalırlar. Ve bedensel hiç bir sorunu olmamasına rağmen bazen erkekte sertaleşme sorunu da başlayabilir. Erkek sonuçta tahammülsüzleşebilir, eşini zorlayabilir veya aldatabilir.

 

Bazende hanımlarımız tedavi olmayı istedikleri halde eşlerinin sorunu önemsemediklerini, tedaviye baş vurmayı ertelediklerini, veya olay çözüme yaklaştığı sırada eşlerinden destek göremediklerini fark eder buna çok şaşırırlar. Cinsel ilişki ile ilgili kaygı ve korkular yanlızca kadınlarda olmaz bazı erkeklerdede bu olabilir. Kadınlar için bunu anlamak veya hissetmek çok zordur çünkü onlar kendi problemlerine ve de çözümlerine odaklanmışlardır. Evet bazen bunu anlamak veya hissetmek zordur ama şöyle düşünün başka insanlarda, hatta bazen sizde bu konuda kendinizi anlayamıyorsunuz.Ama gerçek olan şu ki problem var. İşte benzer bir yaklaşımla yaklaşırsanız eşinizide anlayabilirsiniz, buda çözümü kolaylaştırır. Onunda ilişkiden korkabileceğini, canının acıyabileceği ve ilişkide penisinin zarar göreceği  düşüncesinin olabileceğini kabul etmeniz gerekebilir.

 

Tedavide hanımların yanı sıra, gerekirse erkeklere de kaygı ve korkularını yok edici, destek verici terapi yapılmalıdır.

 

Vajinismus kadının ve erkeğin ortak bir sorunu olup, hiçbir taraf diğerini suçlamamalı veya anlayışsız olmamalıdır.

 

 

 

TERAPİSTE TAVSİYELER:

CİNSEL TERAPİDE VAJİNİSMUS VE TERAPİSTİN YOL HARİTASI

 

 

Vajinismus Cinsel terapiler içerisinde ilerlemesi en kolay olan cinsel işlev bozukluğudur. terapiye yanıt son derece iyidir.Sistemik,yapılandırılmış ve sınırları iyi çizilmiş bütüncül bir yaklaşımla 10-12 seansda başarıya ulaşılır.

 

Cinsel terapide esas olan bütün ayrıntılar göz ardı edilmeden vakanın iyi bir öyküsünün alınmasıdır.Bu konuda size yardımcı olacak sağlam bir öykü formatı oluşturmak ve bu format doğrultusunda sorulan sorulara alınan yanıtlar neticesinde  vakayı iyi formüle edebilmektir. Vajinismusun çözümüne geçmeden önce cinsel terapi başlığı altında anlatmış olduğumuz Cinsel terapinin kendine özgü bazı altın kuralları vardı.İlk görüşmeden itibaren  bu kurallar mutlaka devreye sokulmalı ve  süreç boyunca ilerleyeceğimiz yol haritasını bu kurallara doğrultusunda çizmeliyiz.

 

Kadının vajinismus sorununun psikolojik kökenli olup olmadığından emin olmak adına ilk önce jinekolojik muayne önerilmeli ve gerekli yönlendirmeler yapılmalıdır.

 

Erkeğin herhangi bir cinsel işlev bozukluğu yaşayıp yaşamadığı sorgulanmalı gerekli yönlendirmeler yapılmalıdır.

 

Çiftlere, Cinsellik anlayışı, cinsellik kavramı, cinsel mitler, cinsel anatomi, vajinanın yapısı, vajinismusun  dinamikleri, hymen yani kızlık zarı hakkında doğru ve aydınlatıcı bilgiler verilmelidir.

 

Çiftlere sorunun birlikte bir anlamı olduğunu tek tarafın yaşamış olduğu bir problem olmadığı anlatılmalı seanslara birlikte iştirak etmeleri gerektiği söylenmelidir.

 

Cinsel birleşme; yapılan anlaşma ile birlikte yasaklanır buna cinsel perhizde denilir, neyin yapılıp neyin yapılmayacağı telkin edilir.

 

Bütün bir süreç boyunca vajinal giriş egzersizlerinin ve denemelerinin tamamen kadının kontrolünde ve insiyatifinde olacağı telkin edilir ve erkekden bu konuya dair söz alınır.Erkeğin bu konudaki sözü eşi için  terapiler esnasında doğrudan etkili olacaktır.

 

Sınırları iyi çizilmiş iyi bir terapotik sözleşme yapılmalıdır.(Cinsel terapinin niteliği,içeriği,seans saatleri,ücret,birlikte iştirak etme,erteleme vb durumlar konuşulmalı ve netleştirilmelidir.

 

Kişilerin zihninde bütün bir süreç ve sorun iyi özetlenerek anlamlandırılmalı ve  çiflerin bu sorunu çözebileceğine ilişkin inanç oluşturulmalıdır.

 

 

Uzman Psikolog, Psikolojik Danışmandan ve Aile Danışmanlarından Randevu Almak İçin

0544 204 61 82 ve 0322 458 0 458

Kurumumuz Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığına Bağlı
Özel Aile Danışma Merkezidir.